استقبال انبوه‌سازان حرفه‌ای از وام مسکن

با توجه به کارنامه تسهیلات پرداختی سال ۹۸، از بین سه نوع تسهیلات ساخت مسکن که با سازندگان سنتی، انبوه سازان حرفه ای و انبوه سازانی که از فناوری های نوین استفاده می کنند، نوع سوم بیشترین اقبال را از سوی متقاضیان داشت.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدحسن علمداری با اشاره به حمایت ویژه بانک مسکن از افزایش عرضه مسکن در سال جهش تولید اظهار کرد:‌ با توجه به کارنامه تسهیلات پرداختی سال ۹۸، از بین سه نوع تسهیلات ساخت مسکن که با سازندگان سنتی، انبوه سازان حرفه ای و انبوه سازانی که از فناوری های نوین استفاده می کنند، نوع سوم بیشترین اقبال را از سوی متقاضیان داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس امسال نیز بیشترین میزان افزایش سقف تسهیلات برای سازندگان دارای صلاحیت که از فناوری های نوین با هدف کاهش انرژی استفاده می کنند اعمال شده و از ۱۷۰ میلیون تومان در سال گذشته به ۲۵۰ میلیون تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است.

سقف تسهیلات مسکن در تهران و شهرستان ها

وی افزود:‌ مطابق با سیاست های اعتباری سال جاری، بانک مسکن سقف تسهیلات پرداختی به انبوه سازان را چنانچه صلاحیت حرفه ای داشته و در پروژه های ساختمانی خود از فناوری های نوین استفاده کنند در شهر تهران به ۲۵۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۲۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش داده است.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن یادآور شد: سقف تسهیلات انبوه‌سازانی که دارای صلاحیت حرفه ای هستند اما در ساخت و سازهای خود از فناوری نوین که منجر به کاهش مصرف انرژی می شود استفاده نکنند در شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۷۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۴۰ میلیون تعیین شده است.

علمداری گفت: اگر مشتری به عنوان سازنده غیرحرفه ای ورود کند سقف تسهیلات پیش بینی برای وی در تهران ۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر معادل ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۵۰ میلیون است.

وی همچنین افزود: نرخ سود تسهیلات بدون سپرده ۱۸ درصد و از محل اوراق ۱۷.۵ درصد است. البته چنانچه سازندگان در پروژه های خود از فناوری نوین استفاده کنند بانک مسکن مجموعا یک درصد دیگر نرخ سود تسهیلات پرداختی را برای این گروه از سازندگان کاهش خواهد داد.

وی تاکید کرد: متناسب با ابعاد پروژه و هزینه های باقی مانده از پروژه، میران پیشرفت فیزیکی پروژه برای اعطای تسهیلات به سازندگان حداقل ۲۰ درصدی پیش بینی شده است.

 

منبع: تسنیم